המלאך של שניידר

בלהה ניצן מתנדבת למען הילדים בשניידר כבר יותר מ־28 שנה, ומרגשת אותם ואת הצוות • “היא תמצא את הסולם להגיע לירח ולמלא משאלה של כל ילד”

// צילום: נצחיה יעקב

בלהה ניצן היא מורה לאמנות בגמלאות, ואת מרבית זמנה היא מקדישה לתפקידה כיו”ר עמותת “ידידי כירורגית שניידר” בבית החולים לרפואת ילדים שבפתח תקווה.

במסגרת העמותה מנצחת בלהה על מתנדבי “הלב של שניידר”, שעושים עבודת קודש במחלקה לטיפול נמרץ לב ילדים. “זה ממכר”, היא אומרת, “לפעמים זה תופס לי 24/7 מהזמן, אבל אני לא יכולה להפסיק. יום אחד לא להגיע – ואני כבר חולה.

“כשאני מגיעה לבית החולים אני מרגישה הכי בבית. ותגידי לי את – איזו עוד סבתא מכירה אישית את סולן אחת מהלהקות הכי פופולריות בארץ, ומי עוד יושבת ביציע האח”מים במשחקי יורוליג בכדורסל ומביאה אחר כך את השחקנים אל הילדים? המקום הזה נותן לי חיים ומספק לי חוויות”.

הילדים וכל מי שהיא רק נוגעת בו מכנים אותה “המלאך של שניידר” או “הפיה הטובה”. בלהה, אם לחמש בנות, סבתא ל־16 נכדים וסבתא רבתא לשלושה נינים, מגיעה חמש וגם שש פעמים בשבוע לבית החולים כדי להשתתף בפעולות ההתנדבות. “הדבר הראשון שאני עושה זה לחלק מתנות שאנשים טובים תורמים”, היא אומרת, “חשוב לי שילד יזכור את שניידר בתור דבר נחמד. הנה, הוא בא וקיבל מתנה, מחר הוא כבר לא יפחד להגיע”.

בימיו הראשונים של בית החולים, בלהה היתה האוזן והעין של המקום. “ב־1991 האחיות והצוות, שהיו עסוקים עד מעל הראש בעשיה, ציידו אותי במכתב מטעמם ויצאתי לשלושה שבועות לבית חולים לילדים בלונג איילנד בארה”ב, שהוא המקבילה לשניידר. ראיתי איך מפעילים שם מא’ ועד ת’ את המנגנון שנקרא טיפול בילדים. כשילד הולך לניתוח, למשל, הוא אינו מנותק מהוריו, והביטחון הזה שההורה נמצא כל הזמן לצידו גורם לו להיות רגוע. את זה הבאתי משם לשניידר”.

יותר מ־28 שנים שבלהה מתנדבת בשניידר, ואחד הזיכרונות החזקים שלה הוא מהילד יואבי, שהגיע למחלקה לפני שלוש שנים אחרי תאונת דרכים קשה, והוא בן 6 בלבד. “הוא היה ילד מתוק ששכב אצלנו שישה שבועות ללא הכרה. שאלתי את אמא שלו את מי הוא הכי אוהב, והיא מייד אמרה שאת יוגב אוחיון ממכבי תל אביב. התקשרתי לדורון ג’מצ’י, אחראי הקהילה במכבי תל אביב, ובתוך שעה יוגב הגיע וישב ליד יואבי. הוא הציג את עצמו ואמר לו, ‘תן לי כיף’, ויואבי הרים את היד ונתן לו. כולנו נדהמנו. אחרי שבועיים הוא עבר לתל השומר לשיקום. “את חושבת שבזה נגמר הסיפור? לא. הוא התקשר אלי מתל השומר ואמר לי, ‘בלהה, אני רוצה שוב את אוחיון’. הזמנתי אוטובוס עם כל השחקנים ונסענו כולנו לתל השומר”.

במקרה אחר היא הזעיקה את סולן להקת התקווה 6, עמרי גליקמן. “הפגשתי אותו עם בת 13 מקסימה שחלתה בסרטן. הוא נדלק עליה והיה מגיע בכל שבוע, יושב לידה ופשוט מנגן בגיטרה. בהלוויה שלה הוא ניגן שיר שכתב עליה וכולנו בכינו יחד. עשרה ימים אחרי, למרבה הצער, גם אבא שלה נפטר מסרטן, ואנחנו ליווינו את המשפחה ותמכנו בה”.

בד בבד עם פעולות ההתנדבות היא גם מגשימה משאלות לאנשי הצוות ולמרכז בכלל, ומסייעת בתרומות, בקניית מכשירים רפואיים מתקדמים לבית החולים, בשליחת רופאים ואחיות לימי עיון, כמו גם שליחויות ארוכות יותר, לצד ארגון ימי כיף לגיבוש הצוות.

“את יודעת”, היא אומרת, “כולם אומרים ‘הכל כל כך רע כאן’, ואני מזמינה אותם שיבואו לראות כמה טוב, כמה חסד, כמה חמלה יש כאן. יש פה ים של אהבה”. פרופ’ עובדי דגן, מנהל היחידה לטיפול נמרץ לב, מוסיף: “היא הלב של כולנו פה. בשביל הילדים היא תוריד את הירח, ותסמכי על בלהה שהיא כבר תמצא את הסולם להגיע לשם ולמלא משאלה של כל ילד”.

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!