האח המאמץ של החיילים הבודדים

“למען האחים הקטנים” • דימה בולט הקים עמותה שמעניקה לחיילים בודדים “תחליף משפחתי”

// עדי חשמונאי

לפני שמונה שנים הבין דימה בולט שהוא לא לבד. זה קרה עשר שנים תמימות אחרי שעלה לארץ לבדו ממולדובה, כשהשתתף בכנס על מלגת “הישג” המיועדת לחיילים בודדים כמותו שהשתחררו באותה עת מצה”ל. שם, הוא מצא שפה משותפת עם צעירים כמוהו, ומשם נולדה היוזמה להקמת עמותת “אח גדול למען חיילים בודדים”.

בולט (36), שנמנה עם מייסדי העמותה, עלה לישראל כשהיה בן 17 בלבד, שירת כקצין בגולני והיום הוא נשוי ואב לשני ילדים.

“הצבא דואג לתת לחיילים הבודדים את כל מחסורם החומרי. אבל כשפגשתי עוד חיילים בודדים שסיימו כמוני את המסגרת הצבאית, כולנו הסכמנו שמה שהכי חסר זה המקום של הרגש”, מסביר דימה את הרעיון לפרויקט שלו. “מישהו שתוכל להתייעץ איתו, שתוכל לשפוך בפניו את ליבך ושיבין בדיוק את המציאות שאתה מתמודד איתה, מישהו שיחזיק שם שלט עם השם שלך ויעודד אותך בטקסי הסיום”.

הרעיון של החיילים הבודדים להקים עמותה לתמיכה ב”אחיהם הקטנים”, מתוך תחושת שותפות גורל, קרם עור וגידים שנה אחת בלבד אחרי שנפגשו באותו כנס. בשבע השנים שחלפו מאז הוקמה העמותה, הצטרפו אליה מאות חיילים בודדים שהשתחררו מצה”ל והחלו לאמץ בהתנדבות חיילים בודדים בשירות סדיר כדי למלא את החלל שממנו הם עצמם סבלו עם עלייתם לישראל – תמיכה נפשית ורגשית בצעדיהם הראשונים בארץ החדשה, ללא משפחה. הרגעים הראשונים שבהם הרגיש צורך ממשי במשפחה שתחבק היו על מגרש המסדרים עם סיום הטירונות.

“קיבלתי מצטיין פלוגתי ועמדתי בשורה של החיילים המצטיינים, ופתאום אני מרים את הראש שלי ומסתכל על המשפחות של החיילים שבאו לעודד אותם עם השלטים והאוכל שהביאו להם מהבית”, הוא נזכר. “ברגע הזה נפל לי האסימון: אני עומד פה לבד בלי המשפחה ובלי החברים. באותו רגע העיניים שלי התמלאו דמעות. המפקד שלי ראה שאני בוכה וחשב שאני מתרגש מהענקת הכומתה. הוא לא הבין שהדמעות זלגו בגלל תחושת הבדידות. זה ממשיך ללוות אותי גם כשהפכתי בעצמי למפקד”.

היום מונה העמותה 250 מתנדבים שעלו לישראל מ־45 מדינות. “כל מתנדב מאמץ בין חייל בודד אחד לשלושה ומלווה אותם מהרגע הראשון במסגרת הצבאית ועד שחרורם מצה”ל. הדבר הכי יפה הוא סגירת המעגלים. אחרי שחייל בודד משתחרר הוא כל כך רוצה להחזיר תודה, ומאמץ בעצמו חייל בודד שרק התגייס”, מסכם דימה.

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!