רץ עם המדינה

יוסף אוריון, בן 100, היה שיאן ישראל בריצות ארוכות • לאורך השנים לא הפסיק להתנדב ולתרום לקהילה ואף זכה להוקרה מהכנסת

// נצחיה יעקב

סיפור חיי הוא סיפורה של ישראל: למרות שהספורט היה הדבר הכי חשוב בחיי – המדינה תמיד היתה מעל לכל”, כך אומר יוסף (לוכסי) אוריון, שחגג בשבת את יום הולדת ה־100, כשסביבו שלוש בנותיו, שני נכדיו וכ־80 איש מתחנות חייו.

בסלון ביתו בהוד השרון בלטו נעלי הריצה השחורות המיתולוגיות שמצא בזבל ב־1941. “הן היו כל כך לא נוחות, שעדיף היה לרוץ בלעדיהן”, הוא אומר, ומלטף את העור השחוק של הנעליים שהביאו לו תהילה על המסלול.

יוסף נולד בגרמניה וב־1936 עלה “מטעמי ציונות” לישראל. הוא היה בוגר המחזור הראשון של המכללה האקדמית בווינגייט, שכמו המדינה חוגגת גם היא 70 שנה. הוא התאמן כאתלט במכבי רחובות והיה אלוף ארץ ישראל בריצת 5,000 מ’ והשיאן בריצת 10,000 מ’. “אלו היו ימים של אימונים ועבודה קשה לצד לחם בהקצבה”, הוא נזכר, “בקושי חיינו אבל לא התלוננו”.

לימים הפך למורה מיתולוגי לחינוך גופני בעמק הירדן ובהמשך – בתיכון אוסטרובסקי ברעננה. בין לבין התנדב במשך 40 שנה בארגון “בני ברית” ואף כיהן כנשיאו בהוד השרון. במסגרת התנדבותו בבני ברית פעל למען סיוע לילדים, בני נוער וקשישים נזקקים. הוא גם היה ממקימי “בית חם” בעיר – פרויקט של גן ילדים למשפחות נזקקות – וב־2011 קיבל את מגן סגנית השר לאזרחים ותיקים על הקמת מרפאת שיניים לנזקקים בקהילה ועל תרומתו המיוחדת לחברה בישראל. “גם בגיל 90 יכולת לראות את אבא מטפס על הסולם ומחליף מנורה שנשרפה”, אומרות בנותיו.

no-kredit_6257473

אוריון בצעירותו

והוא לא עצר אף פעם. גם בגיל מבוגר המשיך לעסוק בספורט ולרקוד, ובגיל 83 נסע לראלי במדגסקר שבו ישן באוהל סיירים, “כל לילה במקום אחר”. לדבריו, “רכבתי לצד חבר’ה בני 20 וקצת, ותאמיני לי שהראיתי להם שהחיים לא נגמרים בגיל 30”, הוא מחייך בשובבות כובשת, ומוסיף: “רוצה להגיע לגיל 100? זה הסוד: לשמור על כושר יום יום. זה מה שעשיתי גם כשלא עסקתי בספורט התחרותי”.

כמי שתרם רבות לחברה הישראלית וזכה על כך להוקרה, יש לו ביקורת רבה על המצב כיום. וכמי שהמדינה יקרה לליבו הוא סבור שלא יזיק אם האנשים יגלו יותר ערבות הדדית – כמו פעם: “מענטש זה החשוב – להיות בנאדם ישר, צנוע. אני תמיד אומר – ‘אל תאמר כשהייתי צעיר שיחקתי. שחק ותהיה צעיר’. העניין הוא כמה אתה שווה עכשיו, בהווה”.

סיפורו של יוסף מופיע בספר “ספורטאים, מאמנים ושופטים” היוצא בימים אלו ומאגד את 350 בוגריה המצטיינים של המכללה האקדמית בוינגייט לדורותיה – ונכתב לקראת האירוע ״דורות של אלופים״ שצפוי להתקיים בשבוע הבא. פרופ’ רוני לידור, נשיא המכללה, “החודש מציינים למעלה מ-70 שנה להקמת המכללה באירוע הוקרה ליוסף ולאנשי ספורט מובילים שכמותו”.

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!