הנפש המיוחדת מאחורי התכשיט

יען נווה מנהלת סטודיו לעיצוב תכשיטים שבו מעסיקה פגועי נפש • האווירה במקום משפחתית וחפה מכל סטיגמות: “הנתינה הופכת אותנו לחברה טובה יותר”

// יהודה שלזינגר
// צילום: קוקו

בסטודיו לתכשיטים “עדיים מכל הלב”, לא פחות מכך שהתכשיטים יפים – הכוונות טובות. יען נווה, הבעלים של הסטודיו שברמת גן, מעסיקה פגועי נפש ומאפשרת להם סדר יום ושגרה שחשובים להם כל כך.

יען, בת ‭ 63‬ ונשואה למשה, לאחר שחרורה מהצבא החלה ללמוד עבודה סוציאלית ומתמטיקה. פחות משנה אחרי שעזבה, חזרה לצבא לתפקיד מקצועי ביחידת המודיעים ומשם ליחידה של חיילות סיעודיות, שבה עסקה בעבודה סוציאלית. היא השתחררה כקצינת בריאות נפש, תפקיד שבו השתרשה אצלה המודעות לחשיבות הסיוע לפגועי נפש.

“אחרי ‭ 21‬ שנה בצבא עבדתי בכמה מקומות ופניתי בעיקר לפעילות התנדבותית”, היא מספרת, “החלטתי לייצר מקום עבודה. לקחתי את גיסתי והחלטנו לפתוח עסק בנושא של עיצוב תכשיטים, שזה גם תחום שאני אוהבת. לא פתחתי את העסק כי אין לי מה לאכול או כדי להתפרנס, רציתי מקום מסודר שיוכל להעסיק פגועי נפש”.

בסטודיו עובדים חמישה פגועי נפש ושלוש בנות משפחה. “סביב עניין בריאות הנפש יש הרבה סטיגמות”, אומרת יען, “לפעמים קל יותר למעסיקים לקבל לעבודה מישהו עם נכות פיזית שאפשר לראות אותה, ולא מישהו עם נכות נפשית שלא רואים. מעסיקים צריכים לדעת שפגיעות בנפש זה כמו מחלה פיזית ברמות שונות – משריטה ועד מחלה כרונית. מסתובבים בינינו אנשים פגועי נפש מקסימים, אינטליגנטיים, שעם איזון תרופתי נכון יכולים לעשות כל דבר. קשה להם למצוא מסגרות ולפעמים הם נופלים בין הכיסאות”.

יען מספרת כי המקום מתנהל כמו בית ופגועי הנפש עובדים סביב שולחן, באווירה של משפחה. “בסטודיו שלנו אין תחלופה”, היא מסבירה, “העובדים שלי נמצאים פה כבר שנים והעובדה שהם מחזיקים מעמד היא מדהימה. הם מאושרים ואוהבים את המקום וגם מי שעזב נשאר איתנו בקשר.

“הלקוחות שלי מתייחסים אליהם יפה. לעבוד איתם זה כמו לעבוד עם כל אחד אחר, צריך קצת יותר הכלה ורגישות. כל עסק יכול להעסיק מישהו שהוא פגוע נפש והוא יקבל מזה המון בחזרה. העצה שלי היא להעסיק דרך המערכת המסודרת, ואז גם יש מישהו שנותן גב למעסיק ולמועסק ודואג לראות שהכל בסדר”.

על תחושת הנתינה אומרת יען: “גדלתי על חינוך שבו כל אחד צריך לתת את מה שהוא יכול, לא משנה אם זה בעשייה או בהתנדבות. בסוף אנחנו מקבלים את זה בחזרה – יש ‘חזרה’ מיידית בסיפוק ויש ‘חזרה’ בראייה רחבה כחברה. הנתינה הופכת אותנו לחברה טובה יותר”.

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!