בובה של פרויקט

פניה של המדינה: מיכל פונדמינסקי נפגשת פעם בשבוע עם ניצולי שואה • במסגרת תוכנית שיזמה המשלבת תיאטרון בובות היא מסייעת להם להתמודד עם זיכרונות העבר ומארגנת להם ימי תרבות • לקראת יום העצמאות: 70 הישראלים שאתם חייבים להכיר

// יורי ילון
// צילום: אורן בן חקון

עיניה של מיכל פונדמינסקי בורקות בכל פעם שהיא פוגשת את ניצולי השואה, שלהם היא מעבירה את הפעילות הייחודית והחווייתית “בובות וחלומות”.

פונדמינסקי (42), נשואה ואם לשניים המתגוררת בירושלים עם משפחתה, יזמה בעצמה את הפעילות המעשירה ומקדישה לניצולי השואה כבר חמש שנים, פעם בשבוע, מזמנה ומכישרונה. “הקבוצה שאני פועלת איתה התחילה מחמישה ניצולים וכיום היא מונה כשלושים. מטרת הפעילות היא להפיג את הבדידות שלהם, לתת להם כוחות ואנרגיות חיוביות, ליצור להם עניין תרבותי ולהעניק להם כלים להתמודד עם זיכרונות העבר הקשים”.

המסע המשותף של פונדמינסקי עם ניצולי השואה החל בעבודתה במסגרת לימודי המשך בבית הספר לתיאטרון בובות בחולון. במסגרת ההכשרה היא עבדה עם ניצול שהציג את סיפור חייו דרך העבודה עם תיאטרון בובות. בעקבות ההתרשמות מעבודתה פנו אליה אלישבע מהלר, מנהלת לשכה שכונתית מושבות־רחביה, ואביה ברוקנטל־פרידליך, רכזת תוכניות לניצולי שואה בדרום ירושלים, ברעיון לפתוח את קבוצת “בובות וחלומות” בשיתוף פעולה עם “קפה אירופה” (מסגרת ארצית הדואגת לרווחת ניצולי השואה) ובהנחיה משותפת עם אביה.

“הקבוצה מהווה מסגרת המאפשרת העלות סיפורים וזיכרונות”, מפרטת פונדמינסקי. “העבודה בקבוצה מאפשרת להם לשחזר חוויות חיוביות מעברם, ולחלוק את סיפוריהם האישיים עם אנשים, שיכולים להבין את המשמעויות והדקויות שלהם. במקביל, המשתתפים יכולים ליהנות מאירועי תרבות, והיא מהווה מרחב של הפגת בדידות וחיבור לקהילה”.

בכל פעילות משלבת פונדמינסקי – בעלת תואר ראשון העובדת כגננת במשרד החינוך – מוזיקה, אמצעים תיאטרליים ומגוון אמנויות. במרוצת השנים היא חיברה אנשים ומוסדות במטרה להעצים את הקבוצה: הגן הבוטני בירושלים, הנשיא ריבלין שאירח אותם בביתו, מוזיאון מגדל דוד, מוזיאון המוזיקה העברית, ימק”א ובתיאטרון ירושלים. גם קבוצת רקדני הגיל השלישי של שולה ברקת, אמו של ראש העירייה ניר ברקת, הגיעה אליהם. מיכל רתמה לפעילות גם בעלי עסקים קטנים בירושלים ודאגה לניצולי השואה ליום כיף וטיפוח. “הגענו לכותל המערבי ורב הכותל אירח אותנו”, היא מספרת, “מדי שנה השף שלום קדוש מארח את הקבוצה במלון לאונרדו פלאזה”.

ירדנה זלבסקי, בת 90, ששרדה את אושוויץ ומשתתפת ב”בובות וחלומות”: “הפעילות מטעינה אותנו באנרגיה חיובית. מיכל באמת מגשימה לנו חלומות. היא מדהימה ויש לה חיבוק ומילה טובה לכל אחד ואחת מאיתנו. זה תורם לנו וחשוב מאוד”. במהלך החודשים הקרובים יתפרסמו כתבות נוספות על הישראלים היפים שתורמים לחברה.

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!