“כן, אפשר לגשר על הפערים”

מרים עוואד, מנהלת מחלקת ההדרכה בקינים הערביים של הנוער העובד והלומד, נחשבת פורצת דרך: “אומרים לי שאני אופטימית מדי”

// דניאל סיריוטי
// צילום: מישל דוט קום

מרים עוואד פעילה כבר 20 שנה בתנועת הנוער העובד והלומד. את דרכה בתנועה החלה כמתנדבת בקן חיפה במהלך התיכון, ולאחר חמש שנים מונתה לרכזת הקן.

היא מתגוררת במעוואיה, בת 37, נשואה ואם לשתי בנות. כיום היא מנהלת מחלקת ההדרכה בקינים הערביים של תנועת הנוער, מחזיקה בשני תארים אקדמיים ובימים אלו שוקדת על לימודי דוקטורט בחינוך. נוסף על כל זאת, מרים דוברת שש שפות.

במסגרת עבודתה אחראית מרים לכל נושא ההכשרות, הסמינרים, הפעולות, “נושא החודש” שבו יעסקו כל פעולות הקינים, ההכשרות לכיתות י”ג, שירות לאומי־אזרחי, רכזים, סמינר מד”צים (מדריכים צעירים) ועוד.

היא גם מעורבת במחלקת ההדרכה הכלל־תנועתית (האחראית, למשל, לאופן שבו מעבירים תכנים משותפים לקינים היהודיים והערביים). בישראל פועלים כיום 33 קינים ערביים במסגרת התנועה, ובהם כ־20 אלף חניכים.

בתנועת הנוער גאים בעשייתה של מרים ומדגישים כי פעילותה נחשבת פורצת דרך הן במגזר הערבי והן מבחינת העצמה נשית ועצמית.

“מרים היא מנהיגה נשית המהווה דוגמה לחניכות שבאחריותה”, אומרים הממונים עליה, “מעגל הקינים הערביים דגל בשוויון מלא מאז הקמתו, וכתוצאה מכך חניכות רבות משתתפות בפעילויות ובטיולי התנועה. בזכות שיתוף הפעולה עם משרד החינוך פעילות הקינים הערביים רק הולכת ומתרחבת לעוד יישובים, ואנו מברכים על כך”.

אחד הפרויקטים שבהם עוסקת מרים ונוגע מאוד לליבה הוא סמינר שהיא מעבירה לחניכות יהודיות, ערביות ודרוזיות בנושאי פמיניזם, קידום השוויון ומעמד האישה בחברה הישראלית, דילמות חינוכיות בחינוך הפמיניסטי בתנועה, הנהגה נשית וסקסיזם בחברה הישראלית.

“אחד הדברים שאני הכי גאה בהם הוא תערוכת ‘אוהל זכור’ שבנינו במסגרת ציון יום הזיכרון ליצחק רבין, שמטרתו להתמודד עם שני הנרטיבים – הישראלי והפלשתיני – בהקשר לרצח. התערוכה היתה פתוחה בכמה מוקדים בארץ עבור החניכים והתושבים והוצגה בשפה הערבית”, היא מספרת.

פרויקט נוסף שלה הוא בניית המסע לפולין, המיועד לחניכי החברה הערבית בתנועה, שהחל בשנת 2013 ונמשך עד היום.

מרים מציינת כי הדעות בסביבתה חלוקות: “יש כאלה שמקבלים, מעודדים ומפרגנים, ויש כאלה שאומרים לי שאני אופטימית מדי. אני אכן אופטימית ומאמינה שבעבודה קשה, ובאמצעות אמונה בדרך שאנחנו הולכים בה וחינוך הדור הצעיר, אפשר אף לגשר על הפערים מול החברה היהודית”.

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!