“אנחנו לא מחפשים הקלות, אלא עצמאות”

עדי קושניר, עיוור מלידה, מסייע לעיוורים כמותו: “שלא יחשבו שאנחנו מסכנים” • פרויקט מיוחד: 70 ישראלים שנעים להכיר

// יורי ילון

// צילום: מירי צחי

נעמי סטוצ’ינר – אחת מחלוצות הפעילות החברתית בישראל – חגגה השנה יום הולדת 70, כך שאת המדינה היא מלווה צעד אחר צעד, מיומה הראשון.

מי שייסדה את בית איזי שפירא ברעננה מחזיקה ברזומה של 40 שנות פעילות ציבורית, בעיקר בשילוב אנשים וילדים עם מוגבלויות בחברה.

נעמי נולדה ביוהנסבורג שבדרום אפריקה, וב־1970, עם עלייתה ארצה, השתלבה בפעילות קהילתית. היא הקימה את היחידה הקהילתית של עיריית תל אביב בשכונת התקווה והיתה ממקימי היחידה לבריאות הנפש מטעם בית החולים הפסיכיאטרי שליוותה.

פטירתו הפתאומית של אביה – איזי שפירא – ב־1980, הניעה אותה לייסד עם משפחתה את הבית שנקרא על שמו ובו פועלים לשיפור חייהם של ילדים ובוגרים עם מוגבלויות ושל בני משפחותיהם. כיום מלווה בית איזי שפירא מדי שנה כחצי מיליון ילדים ובוגרים.

“לאבא היה חזון שלפיו לכל אדם הזכות לחיות בכבוד בתוך הקהילה, ולחברה יש אחריות לתת הזדמנויות שוות לאנשים עם מוגבלויות. לקבל אחריות למי ששונה. אבא ראה את הצורך לעשות שינוי רציני ביחס לאנשים עם מוגבלויות, פעל לשוויון הזדמנויות למענם כדי שיוכלו לפרוח בתוך החברה. זה משהו שהוא הנחיל בנו, עם אמונה מאוד גדולה שאפשר לעשות דברים. הוא היה איש חזק וגדול מהחיים והשאיר לנו מורשת כל כך מדהימה – שגם היום המשפחה המורחבת מעורבת ומחויבת לעשייה.

אנשי בית איזי שפירא פועלים לא רק בישראל אלא גם מייצגים את המדינה בעולם. “כשאני רואה היום את הארגון שהקמתי מייצג את ישראל באו”ם כיועץ בוועדה הכלכלית־חברתית ומביא את דגל ישראל כסמל למצוינות בתחום המוגבלויות וכמקור להשראה בעולם הרחב – זו תחושה נהדרת של סיפוק”, אומרת נעמי”.

נעמי מתגוררת ברעננה עם בעלה טוביה, והיא אם לארבעה וסבתא ל־11 נכדים. “אנחנו משפחה מאוד ציונית”, היא מדגישה, “כל המשפחה שלי עלתה ארצה לאורך השנים. אני רואה את העתיד של הילדים והנכדים שלי בישראל.

אנחנו מאוד מאמינים שזה המקום בשבילנו, למרות שיש פה אתגרים לא פשוטים. עם כל הקשיים אני עדיין מאמינה במדינה שלנו ואנחנו צריכים להשקיע בה ולתרום לה – כדי שתהיה מדינה יותר טובה ויהיו פה אזרחים טובים יותר. אני מאמינה בכוחות של החברה הישראלית”.

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!