“אסור שחייל בודד יפגוש מקרר ריק”

בכל שישי מבלים עשרות חיילים בודדים במועדון עמותת “יחד” עם היו”ר, עמי מורג: “אנחנו משפחה” • פרויקט מיוחד: ‭ 70‬ישראלים שנעים להכיר

// דניאל סיריוטי
// צילום: הרצי שפירא

“יש חיילים בודדים שיוצאים הביתה לשבת ופוגשים מקרר ריק. אנחנו המשפחה שלהם ודואגים להם בהתאם”, כך מתאר עמי מורג את המוטו של עמותת “יחד למען החייל הבודד”, שבראשה הוא עומד.

העמותה מאמצת מאות חיילים בודדים בשנה ומלווה אותם, גם לאחר השחרור מצה”ל. תא”ל (מיל’) מורג גם משתייך למשפחה היחידה בישראל שבה שניים – הוא ובנו עידן – זכו לעיטור המופת.

בבוקרו של כל יום שישי מתכנסים בדירה קטנה ברחוב נורדאו בחיפה, המשמשת מועדון לחברי “יחד”, כמאה חיילים מכל קצות הארץ.

המקום מתמלא המולת צעירים, הרוב משוחחים בעברית, אך פה ושם מתגנבים משפטים בספרדית ומתערבבים ברוסית או בעברית עם מבטא אמריקני. שני חיילים שקועים במשחק שחמט, וברקע מתנגנים צלילי הפסנתר שבו מנגן חייל במדים. כמו געגוע לארץ אחרת.

“חשוב להדגיש שאני לא לבד”, אומר מורג, אב לארבעה, “יש כאן עשרות מתנדבים, רובם גמלאים הפוקדים את המועדון על בסיס קבוע ומסייעים בהכנת אוכל, בכביסה, במילה טובה, בהובלת מוצרים ומצרכי מזון ולמעשה – בכל מה שאפשר.

“השמועה על עמותת יחד עוברת מפה לאוזן בין החיילים, ומשנה לשנה מספרם עולה. אצלנו הישראלים מובן מאליו שחיילים יוצאים לחופשה וההורים שלהם מפנקים אותם. אבל יש גם מי שצריך שידאגו לו, ואת המקום הזה אנחנו ממלאים”.

מתנדבי העמותה נמצאים בקשר עם מסעדות, קונדיטוריות ואולמות אירועים ודואגים בלילות חמישי ובשישי בבוקר לאסוף את המזון ולסדר אותו במועדון לצד קופסאות פלסטיק ומכסים, כדי שיהיה אפשר לקחת הביתה. החיילים רשאים לקחת ללא הגבלה.

מעורבות המתנדבים נמשכת גם מחוץ לדאגות השבת, גם כאשר חייל זקוק לעזרה בפתיחת חשבון בנק ובהתנהלות מול העירייה או הרשויות.

ולא חסרות דוגמאות נוספות: בעבר חברי העמותה חברו יחדיו וסייעו לחייל, לוחם בשייטת שהשתתף בפשיטה על האונייה “קארין איי”, לעבור טקס ברית מילה ולקיים עבורו מסיבה. בשנה האחרונה גייסו חברי העמותה במבצע משותף את כל הגורמים לקיומה של חתונה עבור כריסטינה ותמיר, זוג חיילים בודדים. החתונה הקהילתית אפשרה לחיילים ליהנות מאירוע מושלם, כולל שמלת כלה, בגדי חתן, טבעות נישואים והפקה מושלמת, ומעל הכל – אירוח של ההורים, שהגיעו במיוחד מרוסיה.

מורג, היו”ר והרוח החיה של העמותה, פעל בשנים האחרונות, גם בשבתות, כדי להביא לבתי החיילים רהיטים ומכונות כביסה שנתרמו על ידי אנשים טובים. החיילים הבודדים עצמם מתנדבים יחדיו ומסייעים בתור “מובילים” עבור חבריהם.

מורג, יליד ‭ ,1945‬מספר שאת רוח האחווה ספג כבר בילדותו בקיבוץ כפר המכבי, במה שנמשך במלחמת ששת הימים – עת לחם כמפקד מחלקת חיל רגלים במילואים, והשתתף בצליחת שפך הירדן ובכיבוש מוצבים סוריים.

כמפקד הוא לקח חלק גם במלחמות ההתשה, יום כיפור ושלום הגליל. ביום כיפור הוא לחם בחווה הסינית וזכה לעיטור המופת – לאחר שכמפקד גדוד חילץ תחת אש תופת את חייליו שנפגעו, ונשאר אחרון על היעד עד שאחרוני לוחמיו פונו.

כאמור, משפחת מורג היא היחידה בישראל שמחזיקה בשני עיטורי מופת, לאחר שגם הבן עידן זכה לכבוד: במלחמת לבנון השנייה הוא חילץ חיילי מגלן באחת מ”שמורות הטבע” תחת אש כבדה, עד שכל הכוח פונה.

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!