נשאר במשפחה

רועי לוטם, בן 17, הקים פרויקט שמטרתו לשנות את יחס הצעירים למשפחות שאינן במבנה ה”קלאסי” • “רציתי להאיר פינה חשוכה בחברה הישראלית”

// עמרי ליבנה

ביום חמישי יצוין יום המשפחה, אבל יש מי שעבורם זהו יום מורכב במיוחד. ילדים צעירים שמבנה משפחתם אינו סטנדרטי, נאלצים להתמודד לא פעם עם סטריאוטיפים חברתיים הנוגעים למבנה המשפחה ה”מקובל”.

רועי לוטם, רק בן 17, החליט להילחם בסטיגמות השונות שמיוחסות לא־פעם למשפחות כאלה ובאופן שבו הן נתפסות בעיני החברה. במסגרת פעילותו בארגון LEAD – המסלול לפיתוח מנהיגות, שהוקם כדי לקדם ולפתח את הדור הבא של ההנהגה בישראל – הוא הקים את “קסם במשפחות”, פרויקט ראשון מסוגו שמטרתו לקדם סובלנות לכל סוגי המשפחות, במטרה ליצור חברה מקבלת ומכילה יותר.

“כשהגעתי ל־LEAD התבקשתי להקים פרויקט חברתי ולהאיר פינה חשוכה בחברה בישראלית בתחום שבוער בי”, מסביר לוטם. הבחירה לא היתה מקרית, וקשורה קשר הדוק לסיפור החיים האישי שלו.

“מגיל אפס גדלתי לצד משפחות מכל הסוגים – דודה שלי הקימה משפחה עם אישה, החבר הכי טוב שלי גדל עם אם חד־הורית שהביאה אותו לעולם בעזרת תרומת זרע – כך שמבחינתי העובדה שקיימים עוד סוגים של משפחות, מלבד משפחה המורכבת מאמא ואבא וילדים, נראתה לי טבעית מאוד. בתור ילד נאלצתי להתמודד ולהדוף דעות קדומות של ילדים שלא קיבלו את העובדה שדודתי נשואה לאישה”.

רועי רתם לטובת הפרויקט שלו אנשי מקצוע מובילים, ובהם יועצים ופסיכולוגים, ויחד הם הגיעו למסקנה שכדי לשנות את היחס השלילי למשפחות שונות, צריך לחשוף אנשים לנושא כבר מגיל צעיר. “להנגיש נושא כל כך מורכב לילדים צעירים זו לא משימה פשוטה, אבל המקרה האישי שלי מוכיח שהיכרות מגיל צעיר עם מגוון סוגי משפחות יוצרת נורמליזציה וקבלה”, אומר רועי.

“אחד האתגרים הבולטים בהקמת המיזם הזה היה ההתמודדות עם נושא שמוגדר כטאבו”, הוא מסביר, “הדרך למימוש הפרויקט היתה רצופה בסגירת דלתות, אבל אני לא ויתרתי. בעזרת הכלים שקיבלתי בארגון, הבנתי שכשאתה רוצה משהו מספיק חזק אין סיכוי שלא תוכל לממש אותו”.

כיום, פרויקט “קסם במשפחות” מתקיים בבתי ספר יסודיים בכפר סבא, ברחובות ובתל אביב וצפוי להתרחב. במסגרת הפעילות עוברים תלמידי כיתות ב’ פעילויות תואמות לגילם החושפות אותם לסוגי המשפחות השונות באמצעות יצירה, סיפורים ומשחקים.

פעילויות אלה מאפשרות בפעם הראשונה יצירה של שיח אמיתי, אינטראקטיבי ומותאם לילדים. “אני מתמלא בגאווה כשאני רואה את הדרך שעשה רועי”, אמר אליאב זכאי, מנכ”ל ארגון LEAD, “זו דוגמה והוכחה לכך שלבני הנוער יש יכולת להוביל שינוי משמעותי”.

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!