מתחברות על המגרש

שירה אמסל הקימה חמש ליגות לכדורסל נשים, כדי לסייע לצעירות שרצו לשחק אבל לא מצאו היכן • “זו הזדמנות לילדות ולנשים מכל מיני זרמים להיפגש”

// אפרת פורשר
// צילום: נועם ריבקין פנטון

“המטרה שלי היא לחזק את הנשים ולתת להן ביטחון עצמי. אני מרגישה צורך לפעול נגד הדרת נשים, ובאופן כללי – הספורט הנשי בארץ לא כל כך מפותח”, כך אומרת שירה אמסל – מפעל ספורטיבי של אישה אחת.

אמסל, בת 33 ואמא לשלושה, מנהלת לא פחות מחמש ליגות כדורסל, שבהן משחקות נערות ונשים בלבד. היא נולדה בקונטיקט ועלתה עם משפחתה לישראל בגיל ארבע וחצי.

כבת למשפחה דתית, גדלה בשכונת רמות בירושלים ובגיל צעיר התאהבה בספורט. שירה התחרתה בשחייה ובאמנויות לחימה, אבל תמיד הפריע לה שהיא מתאמנת רק עם בנים.

“כשהתחלתי עם הכדורסל, התלהבתי מהספורט הקבוצתי, מהדינמיקה ומהמשחק עצמו”, היא מספרת.

“ניהלתי מלחמות אינסופיות”

בהמשך למדה חינוך גופני, וכשהחליטה לפתוח קבוצות כדורסל לבנות מצאה את עצמה מתחננת בפני בתי הספר הדתיים והאולפנות. שנה אחרי, כשמאחוריה הקמת שתי קבוצות, הקימה את עמותת “שירליגה”.
“כל בתי הספר אמרו בהתחלה שזה לא מתאים לבנות דתיות, שזו פעילות לבנים, של חילונים. ניהלתי מלחמות אינסופיות”, היא מספרת.

עם אפס תקציב, עבודה מהבוקר עד הלילה וכשכמעט הכל על חשבונה, הרחיבה שירה את פעילות העמותה עד שכיום היא מנהלת את ליגות בתי הספר היסודיים, חטיבות הביניים, התיכון, המדרשות והנשים. לעיתים מופעלת גם ליגת בתי הכנסת.

בליגת הנשים משחקות צעירות בנות 20 לצד סבתות בנות 65, יהודיות לצד נוצריות.

המטרה העיקרית היא להנגיש את הכדורסל לנשים ו”ליצור ספורט עממי שכל אחת יכולה לקחת בו חלק. אני רוצה שלכל אחת תהיה אופציה.

“הספורט מחבר”

“אני עובדת עם אוכלוסיות שיותר מקפידות על אורח חיים צנוע. בנות שלומדות כל היום ומתלבשות צנוע יכולות לפרוק את הכל על המגרש, ואני רואה בעמותה מתן הזדמנות לילדות ולנשים מכל מיני זרמים להיפגש ולהתחבר. הספורט מחבר. אין מעמדות ולא משנה מה התפקיד שלך – את בן אדם כמו כולם”.

המשחקים נערכים ללא נוכחות גברים. “אני לא מדירה אותם”, מסבירה שירה, “אני רוצה שכל אחת תרגיש בנוח. מדי פעם אני עורכת טורנירים לכל המשפחה”.

לצד העמותה, שירה היא גם מורה לחינוך גופני באולפנה ביום, ושחקנית כדורסל בקבוצת אליצור ירושלים בערב, בתפקיד סנטרית.

בין לבין, היא גם מאתרת נערות בסיכון ומאמנת אותן בהתנדבות.

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!