תמרה מעודדת עלייה

כשהיתה בת 14 ביקרה תמרה מזרחי סאלם בישראל – והתאהבה • כשחזרה אל משפחתה שבברזיל הודיעה להם שהיא עולה ארצה, לבדה, ועל אף הקשיים סחפה אחריה מאוחר יותר בנות רבות נוספות √ פרויקט מיוחד: 70 ישראלים שנעים להכיר

// אפרת פורשר
// צילום: מרים צחי

תמרה מזרחי סאלם, בת ה־20, גדלה בריו דה ז’נרו שבברזיל למשפחה יהודית־דתית, למדה בבית ספר יהודי והיתה פעילה בתנועת בני עקיבא, אבל באמצע התיכון החליטה לעזוב הכל ולעלות לבדה לישראל.

על אף קשיי הקליטה והשפה כאן בישראל, היא לא איבדה את האמונה והצליחה להדביק עשרות צעירות נוספות מברזיל בלהט הציוני שלה, עד שבתוך כמה שנים הן עלו בעקבותיה. היום, כשהיא לומדת לתואר ראשון בחינוך מיוחד ומחשבת ישראל במכללת אורות ישראל שבאלקנה, תמרה יודעת שישראל זה הבית שלה ומקווה שהוריה ואחיה יצטרפו גם הם אליה בקרוב.

כבת למשפחה יהודית דתית, היא אמנם למדה על מדינת ישראל ועל ההיסטוריה שלה, אך כיוון שהוריה לא תכננו לעשות עלייה, כמעט לא חשבה על כך בעצמה. “תמיד אמרתי לעצמי שאולי אעלה לארץ בגיל מאוחר יותר ובטח לא לפני הלימודים באוניברסיטה”, מספרת תמרה, שבגיל 14 ביקרה לראשונה בישראל, נשארה שבועיים ונשבתה. “הביקור היה מאוד משמעותי בשבילי, ומאוד התחברתי”. היא חזרה לברזיל עם רצון עז לעלות לישראל.

תמרה פתחה בבירורים ושמעה על תוכנית “נעל”ה”, המלווה בני נוער עולים, ללא משפחתם, ומסייעת להם להיקלט בבית הספר ולהתכונן למבחני הבגרות. הוריה התנגדו בתחילה, אך תמרה המשיכה בהליכים כדי לממש את חלומה. “אמרתי להם שזה החלום שלי ושאני רוצה לעשות את זה – ללכת ולגור בישראל. זה נשמע מאוד לא סביר להוריי, אבל עם הזמן שכנעתי אותם.

הקליטה לא היתה קלה. כעולה חדשה היחידה מברזיל היא התקשתה לגשר על פערי השפה ומצאה עצמה מבודדת, אך לא הרימה ידיים. “הייתי לבד ולא שיתפתי את ההורים בקשיים. עם הזמן למדתי עברית, התחברתי עם הישראליות והתאקלמתי”.

שנתיים לאחר שעלתה לארץ טסה לביקור בבית הוריה בברזיל. “ביקשו ממני להעביר הרצאה והגיעו לשמוע אותי כ־50 הורים עם הבנות שלהם. הסברתי על התוכנית, וסייעתי לכל מי שהתעניין בה, ובסוף השנה שלאחר מכן הגיעו לישראל 12 בנות. שנה לאחר מכן הגיעו בנות נוספות”, מספרת תמרה. עד היום, יותר מ־25 בנות הלכו בעקבות תמרה והגיעו לישראל. לברזיל היא לא מתכוונת לחזור: “פה יש חיים יותר איכותיים ויש עתיד, אבל מה שהכי משך אותי לכאן זה הציונות ומה שהרגשתי כלפי ישראל”.

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!