“מחויבים לחזק את דור העתיד”

מור עובד, בן 17, הוא ראש קבוצת רובוטיקה בחטיבות הביניים במודיעין שזכתה בתחרות בארה”ב • ביום העצמאות יקבל את אות מהנשיא

// עמרי ליבנה

מור עובד הוא תלמיד כיתה י”ב בבית הספר אורט עירוני ד’ במודיעין, ומלבד היותו מזכ”ל מועצת התלמידים בבית ספרו, הוא עוסק בשלל פעילויות למען החברה ועומד בראש פרויקט נבחרות הרובוטיקה הבית־ספריות, שבמסגרתו הוא מנהל ומדריך שש קבוצות של תלמידי החטיבה הצעירים ממנו.

הפרויקט מופעל על ידי צוות שאותו גייס מור, העובד איתו בהתנדבות מלאה. לפני שנה הנבחרת בהובלתו זכתה במקום הראשון הבינלאומי בתחרות שהתקיימה בארה”ב.

כשהיה בכיתה ז’ הצטרף מור לנבחרת הרובוטיקה של בית ספרו, שפעלה אז במתכונת מצומצמת. עם סיום לימודיו בחטיבה החליט בשיתוף עם מנהלת בית הספר גלית גולדברגר להקים מערך הדרכה לשכבות הצעירות כדי להגדיל את הפעילות ולפתוח עוד נבחרת. הביקוש לנבחרות עלה על כל מה שציפה, וכולם נרתמו לאתגר. לפני שנה, אחרי שהעפילו לתחרות הבינלאומית, טסו חברי הנבחרת לארקנסו שבארה”ב, שם התחרו מול משלחות מ־68 מדינות וזכו במקום הראשון.

הקבוצה כללה שמונה תלמידים משכבת ט’ וארבעה תלמידי י”א, ומה שהעניק את הפרס היה תכנון מערכת חדשנית לסינון גזי מתאן ופחמן דו־חמצני מהמשק החי. כיום, התוכנית פועלת בשישה בתי ספר שונים במודיעין, משבע שכבות גיל, ומונה כמאה משתתפים.

“המטרה היא לא רק לבנות רובוטים, אלא ליצור עולם שבו ילדים אוהבים מדע וטכנולוגיה”, אומר מור, “הרובוטים הם רק כלי שמלמד ילדים לחשוב, ליזום ולפתח רעיונות חדשים שבעזרתם נפתח עולם שלם של סקרנות”.

תוכנית הרובוטיקה פתוחה לכולם, כאשר עלות הפרויקט סמלית – כמה עשרות שקלים בחודש. “יש אצלנו תלמידים מכל השכבות הסוציו־אקונומיות”, מסביר מור, “אין מצב שילד לא יהיה חלק מהנבחרת בגלל שיקול כלכלי. הסיפוק הגדול הוא שהצלחנו לגרום לתלמידים להבין שיש עולם שלם שמחכה להם”.

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!