“המטרה שלי היא לשבור מחסומים”

רונה נחם הקימה פרויקט שמחבר בין בני נוער לבין ילדים בעלי אוטיזם • פרויקט מיוחד: 70 ישראלים שנעים להכיר

// עמרי ליבנה
// צילום: מישל דוט-קום

ביום שלישי הבא תקבל רונה נחם, בת 17, מקריית ים את פרס נשיא המדינה לנוער מתנדב על הקמת פרויקט “גלים – יוצרים גלים של תודעה”, שמטרתו לחבר בין בני נוער לבין ילדים על הרצף האוטיסטי.

“בכיתה י’ התנדבנו בבית הספר ‘צליל ים’ שבקריית ים, שתלמידיו הם ילדים אוטיסטים”, מספרת רונה, “מעולם לא נחשפתי לאוטיסטים לפני כן. במסגרת הפעילות הכרתי ילד ששמו זהה לשמו של אחי הקטן, אוהד, והחיבור בינינו היה מיידי. הבנתי שזה אבסורד שכולנו חיים באותה עיר אבל אין שום מסגרת שנותנת לנו אפשרות להכיר אחד את השני.

“נזכרתי באותו מפגש כאשר התבקשתי להקים פרויקט חברתי במסגרת ארגון LEAD – המסלול לפיתוח מנהיגות, שמפתח ומכשיר את דור המנהיגים הבא של ישראל. החשיפה שלי לאוטיזם בגיל כל כך מאוחר גרמה לי להבין שיש צורך אמיתי בהקמת פרויקט שמחבר בין בני נוער לאוטיסטים, כדי לשבור את המחסומים הרבים שמפרידים בינינו. הבנתי שזו ההזדמנות שלי לשנות, להעלות את המודעות לאוטיזם ולקבלת השונה, ובעיקר לקרב לבבות ולעשות טוב לשני הצדדים”.

רונה קיימה עם חברה, שאחיה אוטיסט, הרצאות שבהן דיברו על מטרת הפרויקט, וכך גייסו עשרות מתנדבים. הפרויקט החל בקייטנת קיץ ייחודית וחווייתית לנערים בעלי אוטיזם, וממשיך עד היום בפעילות רציפה, שבמהלכה אחת לשבוע מגיעים לכל כיתה חונכים המלווים את התלמידים במשך שנה שלמה.

“הקייטנה היתה חוויה מדהימה גם לתלמידים וגם לכל הצוות שהתנדב במהלך החופש הגדול”, מספרת רונה, “לראות את הילדים הקטנים מאושרים ולדעת כמה חזק הקשר החזק שנוצר ביניהן לבין המדריכים בתוך כמה ימים – זה מה שריגש אותי והוכיח לי שמה שאני עושה הוא נכון ונחוץ. תרומה ועשיה למען האחר היא המפתח ליצירת חברה אכפתית”.

“היו מכשולים רבים”

“אנחנו ממשיכים לפעול גם השנה ומלווים את הילדים על הרצף האוטיסטי כחונכים של הכיתות השונות בבית הספר ‘צליל ים’. בחגים אנחנו מקיימים פעילויות מיוחדות ומושקעות שקשורות לחג, ובקיץ הקרוב אנחנו מקווים לפתוח קייטנה נוספת”.

הדרך למימוש הפרויקט היתה רצופה בסגירת דלתות, כפי שמתארת רונה: “היו מכשולים רבים, תורמים שהבריזו ברגע האחרון ומנהלי בתי ספר שלא רצו שהפרויקט יתרומם, אבל הבטחתי לעצמי ששום דבר לא יעצור לי את החלום. כל אחד שאמר לי ‘לא’ רק חיזק בי את ההבנה שזה מה שאני רוצה להשיג כי יש לי הרבה מה להעניק לחברה”

אות ההוקרה יוענק לרונה במעמד חגיגי בנוכחות נשיא המדינה ושר החינוך. “אני נרגשת לקבל את הפרס, וחושבת שזוהי חובתנו כבני נוער ליזום ולפעול”, היא אומרת, “במסגרת LEAD אני נחשפת לעשרות בני נוער שמוכיחים בכל יום שגם בגיל צעיר אפשר להוביל שינוי ולהגשים את כל מה שהם חולמים עליו.

“אני לא מרגישה שאני מתנדבת, כי אני מקבלת כל כך הרבה חזרה. אני מתרגשת לראות ילדים שלא מתקשרים בדרך מילולית, אבל בכל זאת מקיימים תקשורת מדהימה עם המדריכים, רוקדים וצוחקים ביחד, ובכל מפגש מתחברים עוד קצת”.

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!